Pro mnoho z nás je dnes běžnou součástí dívat se na on-line přenosy téměř denně a nepřemýšlíme nad tím, kde se to vlastně vzalo a jak se to stalo.  Málokdo z nás ví, že historicky první on-line přenos se obešel, tak jako mnoho dalších objevů, bez slavnostních ceremoniálů, a zatímco dnes se on-line přenosy využívají pro porady firem, specializované náročné operace, sportovní utkání či sledování dění na sjezdovkách, zcela první přenos byl o kávě. Roku 1991 instalovali vědci v Cambridge vůbec první webovou kameru. A důvod? Univerzitní elita chtěla prostě vědět, jestli už se jim uvařila káva.
šálek u pc
První on-line přenos se tedy uskutečnil před 27 lety. Aby se tak mohlo stát, muselo tomu předcházet daleko víc. Už před 5000 lety dokázali lidé používat jednoduchá zařízení založená na mechanických principech, jakési kalkulačky, destičky, do nichž se vkládaly kameny a pomocí nichž šlo odečítat a sčítat. První takový dochovaný „počítač“ je známý pod názvem Abakus ( ze starohebrejského slova abaq – prach).  Jednalo se o zaprášený kámen, který se používal v Babylonii. Později přišly v Řecku a Římě na řadu dřevěné či hliněné tabulky, do nichž se vkládaly kamínky – calculli – odtud pochází název kalkulačka.
Avšak první takový stroj, který by se dal nazvat „počítačem“ (v dnešním slova smyslu), spatřil světlo světa až začátkem 20. století. V České republice (tehdejším Československu) byl první počítat vyroben až roku 1957 a říkali mu SAPO (SAmočinný POčítač). Jeho konstruktéry byli profesor A. Svoboda a Dr. Oblonský a jejich spolupracovníci z Ústavu matematických strojů (později byl přejmenován na Výzkumný ústav matematických strojů). SAPO však existoval pouhé tři roky, neboť roku 1960 se vzňal olej, jímž byla promazávána jednotlivá relé, a první počítač u nás shořel.
binární systém
V roce 2017 tedy uplynulo rovných 60 let od prvopočátku počítačové éry u nás. Myslím si, že nikdo si v té době nedokázal představit, jak daleko vývoj a výzkum za tu dobu poskočí. Logickou otázkou tedy zůstává, dokážeme si vůbec představit, jak na tom budou počítače za dalších 60let?